Yine hilal tartışması!

İslam dünyası ikiye bölündü

İran, “Hilal görülmedi, Ramazan başlamadı” dedi, Türkiye dahil diğer ülkeler astronomik hesapları baz alarak oruç tutmaya başladı.

İSLAM dünyasında Sünni ülkeler dün itibarıyla oruç tutmaya başlarken Şii alemi ise Ramazan’ı bugün başlatacak. Bu ayrılığın sebebi ise Hz. Muhammed’in ‘Hilali görünce oruç tutunuz, hilali görünce bayram ediniz. Hava kapalı olursa içinde bulunduğunuz ayı 30’a tamamlayınız’ hadisinin farklı yorumlanması. Diyanet İşleri Başkanlığı ay ve dünyanın hareketlerini baz alan matematiksel hesaplamalarla hilalin ilk görüneceği tarihi hesaplayarak Ramazan’ın başladığı tarihi ilan ederken, İran’da ise ‘Hilal tespit etme komitesi’ adı verilen bir kurum, hilalin ilk göründüğü tarihi bildirdiğinde oruç tutmaya başlıyor. Şii mezhebine mensup diğer ülkeler de İran’dan gelen haberle Ramazan’ı başlatıyor.

İran’daki komitenin başkanı Perşembe günü güneş batımında ayın görülme imkanının olmadığını belirterek, ‘İster doğuda, ister batıda, ister Arap yarımadasında olsun, hiçbir İslam ülkesinde hilalin perşembe güneş batımında görülmesi imkansızdır’ açıklamasını yaptı ve Hz.Muhammed’in hadisine uygun olarak hilalin görülmesiyle birlikte Razaman’ın cumartesi günü başlayacağını duyurdu. Yıllardır devam eden hilal tartışmaları nedeniyle İran dini lideri Ayetullah Hamaney bu olay için uzmanlardan oluşan ‘Hilal Tespit Komitesi’ kurdurmuş ve ülkenin dört bir yanında yüzlerce uzmanı görevlendirmişti. Benzer bir tartışma 1997 yılında da yaşanmıştı. Bu arada geçtiğimiz perşembe akşamı İstanbul Pendik’teki Aydos tepesine çıkan müftülük ve diyanet yetkilileri ellerinde dürbünle hilali aradı ancak bulamadı. Buna rağmen Diyanet, ramazanın başladığını ilan etti.

UZMANLAR NE DEDİ?

- Prof. Dr. M. Saim Yeprem (Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Emekli Üyesi):

“Günümüz imkanlarında tepeye çıkıp hilalin doğuşunu beklemeye gerek yoktur. Ama birileri ille de tatmin olmuyorsa bu hizmeti de vermek gerekir. Vatandaşlarımız müsterih olsun, Ramazan başlamıştır.”

- Prof.Dr.Abdülaziz Bayındır (İstanbul Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi): “Kuran-ı Kerim gözlemi değil, hesabı emrediyor. Hesap yapılamayan yerde gözlem yapılır. Aydos tepelerine çıkıp Hilal aramak son derece komik. Nerede hangi çağda yaşıyoruz. Hilal hesabı Ramazan için temel ölçüttür. Türkiye’de astronom mu kalmadı gözlem yapılıyor. Günümüz teknolojisinde bunlara gerek yok. Hilal çıktığı zaman Ramazan başlar bu doğru ancak yöntem komik.”

- İlhami Aşıkkaya (Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Astronom-Vakit Hesaplama Uzmanı):

“Ramazan öncesi Türkiye’de 22 şehrimize gözlem yapmaları için talimat gönderdik. Gözetlemeyle ilgili olarak daha önce bilgi vermiştik. 19 Temmuz itibarıyla hilalin Türkiye’den görünmeyeceğini açıkladık. 19 temmuz’da ilk hilal Güney Afrika batı sahillerden görünecek dedik. Neticede hilal Afrika’dan göründü ve Ramazan başladı.”
(Mert İNAN)

VATAN DIŞ HABERLER | 20 Temmuz 2012 Cuma - 19:34